Najlepsze zabiegi SPA – Kąpiele, masaże i nie tylko

W dzisiejszych zabieganych czasach spa (Sanus per aquam – zdrowie dzięki wodzie) jest coraz bardziej popularnym sposobem na relaks i odpoczynek. Hotele lub specjalne gabinety oferują szeroką gamę zabiegów pielęgnacyjnych, kosmetyków i urządzeń, które w połączeniu często z dłuższym wypoczynkiem, gwarantują redukcję stresu i poprawę zdrowia. Zabiegi spa można podzielić na trzy główne grupy:

Kąpiele – należą tu:

  1. kąpiele w samej wodzie z bąbelkami lub z różnymi dodatkami (mleka, ziół, olejków eterycznych); jest to rodzaj masażu wodnego całego ciała, co doskonale odpręża i uśmierza ból, a także nawilża, gdyż olejki eteryczne odbudowują ochronną warstwę lipidową skóry.
  2. kąpiele błotne – znane są od czasów starożytnych; błoto uśmierza ból, odpręża, regeneruje skórę, zwalcza cellulit. Po dodaniu do kąpieli błotnej składników mineralnych otrzymuje się fango o działaniu odprężającym, relaksującym oraz wspomagającym wątrobę, nerki i pęcherz moczowy.
  3. kąpiele borowinowe – działają oczyszczająco, ujędrniająco i ulastyczniająco na skórę, zwalczają cellulit oraz wspomagają odchudzanie, leczą stany zapalne i bóle. Dodatkowo działają przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Podczas tej kąpieli dochodzi do przegrzania tkanek, pocenia, przyspieszenia przemiany materii, oczyszczania i odkwaszenia organizmu. Aby osiągnąć spektakularne efekty, należy stosować te zabiegi w serii 10 do 20 razy.
  4. bicze wodne – używane w fizykoterapii i hydroterapii; doskonała metoda na ukrwienie, ujędrnienie i poprawę stanu skóry. Bicze można stosować na całe ciało lub jego poszczególne partie. Zabieg ten polega na poddawaniu skórę naprzemiennemu działaniu wody o temperaturze 40 stopni C i 20 stopni C i pod takim ciśnieniem, że woda pobudza skórę i tkanki głębokie, dzięki czemu ułatwia również odchudzanie.
  5. sauny (łaźnia parowa, łaźnia fińska, sauna sucha) – jej skuteczne działanie prozdrowotne znane jest od zamierzchłych czasów. Sauna parowa jest najpopularniejsza. Panują tu łagodne warunki, wilgotność powietrza dochodzi do 100%, a temperatura osiąga najwyżej 50 stopni C. Para wodna w takich warunkach ułatwia oddychanie, łagodzi bóle reumatyczne, ma dobroczynne działanie na skórę. Łaźnia fińska ma małą wilgotność powietrza, ok.10%, za to wysoką temperaturę, ok.80-100 stopni C. W takich warunkach metabolizm ulega przyspieszeniu, organizm oczyszcza się i relaksuje. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach wizyta w saunie fińskiej jest niewskazana, np. ciąża, nowotwory, padaczka czy jaskra. Sauna sucha jest idealna do hartowania organizmu i zwalczania przeziębień. Temperatura w niej jest dość wysoka, ponad 100 stopni C. a wilgotność dochodzi do około 40%.
  6. jacuzzi – wanna z masażem wodnym, która daje możliwość relaksu i odprężenia. Strumienie wody wypływają ze specjalnych dyszy i masują poszczególne partie ciała.

Masaże (całego ciała lub częściowe)

  1. zimnymi i ciepłymi kamieniami – masaż ten według niektórych danych jest starszy nawet od akupunktury. Połączenie specjalnej techniki masażu z ciepłymi kamieniami (ewentualnie naprzemiennie z zimnymi) likwiduje blokady, redukuje bóle i obrzęki, działa relaksująco, zestresowane ciało łatwiej się regeneruje, a tkanki są lepiej odżywione. Przy tym masażu bardzo ważna jest znajomość czakr, czyli centr energetycznych, gdyż kamienie rozkłada się na miejscach odpowiadających poszczególnym czakrom i przesuwa wzdłuż meridianów.
  2. masaż relaksacyjny – wykonany przez profesjonalistę likwiduje bóle mięśniowe, poprawia ukrwienie skóry, aktywuje układ limfatyczny, wspomaga procesy oczyszczające i likwidujące tkankę tłuszczową. Przyjemne ruchy okrężne, podłużne, oklepywanie czy ugniatanie likwidują obrzęki, uspokajają i redukują stres.
  3. masaż bańką chińską – ruchy wykonywane są przy użyciu bańki próżniowej i znakomicie likwidują cellulit oraz rozstępy.

Zabiegi pielęgnacyjne skóry twarzy i ciała

  1. mikrodermabrazja – czyli złuszczanie naskórka i głębszych warstw skóry; w efekcie skóra jest oczyszczona i dotleniona, zmarszczki i przebarwienia są mniej widoczne, wzrasta produkcja kolagenu, składniki kosmetyków lepiej osiągają głębsze warstwy skóry, która jest też lepiej ukrwiona. Do wyboru jest mikrodermabrazja korundowa lub diamentowa, różniące się materiałem, z jakiego wykonane są głowice.
  2. zabiegi odmładzające i upiększające — to zabiegi liftingujące lub redukujące czy wypełniające zmarszczki przy zastosowaniu aktywnych masek bogatych w składniki odżywcze, nawilżające i regenerujące, stosowanie wypełniacza, jakim jest kwas hialuronowy czy mezoterapii igłowej oraz zabiegi typu makijaż permanentny, czy przedłużający rzęsy.
  3. zabiegi wyszczuplające – wszystkie zabiegi spa, które poprawiają krążenie krwi w skórze, aktywują usuwanie z niej toksyn, redukują tkankę tłuszczową i modelują sylwetkę.

Ciekawymi zabiegami są też aromaterapia czy algoterapia. Pierwsza wykorzystuje właściwości olejków eterycznych pochodzenia roślinnego w leczeniu infekcji, bólów głowy, nadciśnienia, problemów ze skórą czy stresu; druga odpręża, oczyszcza i wyszczupla dzięki działaniu alg w maskach czy okładach.

Zabiegi spa są dostępne w specjalnych ośrodkach czy hotelach. Pobyt taki można połączyć z krótkim lub dłuższym urlopem. Z bogatej oferty różnych zabiegów można wybrać pojedyncze w celu zrelaksowania i odprężenia lub też serie, które dadzą konkretne efekty. Można też pokusić się o wykonanie niektórych z nich w domowym zaciszu, samemu lub z partnerem.

siemens