Na czym polega i kiedy konieczna jest endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe powoduje, że zęba nie trzeba wyrywać. Duże znaczenie ma jednak dokładność takiej procedury, ponieważ w przeciwnym przypadku może być ona nieudana. Właśnie dlatego warto poszukać gabinetu prowadzącego endodoncję mikroskopową. Czym ona jest i na czym polega? Gdzie jest ona dostępna?

Co to jest endodoncja mikroskopowa?

Termin jak endodoncja odnosi się do dziedziny medycyny, która skoncentrowana jest na leczeniu zapaleń oraz uszkodzeń miazgi zębowej, czyli tkanki, która znajduje się w środku zęba.

Tkanka ta może ulec uszkodzeniu na skutek próchnicy, ale również może być to efekt urazu, na przykład wybicia czy pęknięcia zęba. Tego typu zabiegu wykonuje się też w przypadku dolegliwości jak ropień zęba czy martwica zęba, a dodatkowo przy stosowaniu mostków i koron stomatologicznych na korzeniach zębów pacjenta.

Endodoncja może być prowadzona również mikroskopowo, co oznacza, że zabieg odbywa się wtedy pod mikroskopem. Zabiegi w tym zakresie określane są wtedy jako leczenie kanałowe pod mikroskopem i wykorzystują one specjalny rodzaj mikroskopu stomatologicznego.

Gdzie dostępne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie tego typu jest dostępne jedynie w gabinetach stomatologicznych działających prywatnie, ponieważ NFZ ich nie refunduje. Warto więc zobaczyć, gdzie można skorzystać z tego typu zabiegów online w swojej okolicy.

Endodoncja mikroskopowa w Krakowie gdzie? Tego typu zabiegi są obecnie dostępne w dobrych klinikach i gabinetach stomatologicznych, które posiadają niezbędny sprzęt. Z ich ofertami można zapoznać się łatwo w internecie i natychmiast umówić się na wizytę.

Kiedy konieczna jest endodoncja mikroskopowa?

Tego typu zabiegi są przede wszystkim prowadzone wtedy, gdy kluczowe jest uzyskanie największej precyzji w trakcie tej procedury. Wtedy stomatolog może dokładniej widzieć struktury jak kanały zębowe i precyzyjnie je oczyścić oraz opracować. Przekłada się to na skuteczność leczenia kanałowego.

Wśród szczególnych wskazań do wykonania zabiegu pod mikroskopem znajdują się:

  1. Reendo – ponowne wykonanie leczenia kanałowego, gdy poprzednie nie przyniosło odpowiednich efektów.
  2. Pozostawienie w kanale narzędzia – złamane narzędzie używane podczas leczenia kanałowego może powodować jego uszkodzenie i zniweczyć efekty leczenia.
  3. Uszkodzenie zęba leczonego kanałowo – może dojść do niego na skutek wybicia zęba, jego pęknięcia lub też innych urazów.
  4. Wąskie, kręte kanały zębowe – w tym przypadku stomatolog posiłkuje się mikroskopem po to, aby dokładnie je opracować i leczenie było skuteczne.

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Z punktu widzenia pacjenta leczenie tego typu nie różni się od standardowego leczenia kanałowego.

Podczas zabiegu stomatolog wykorzystuje wtedy mikroskop znajdujący się nad stanowiskiem, dlatego też podczas opracowywania zęba może on patrzyć w okulary mikroskopu i widzi powiększenie kanału zębowego.

Koszty leczenia kanałowego odbywającego się pod mikroskopem są większe od standardowego leczenia i mogą wynosić od około 800 do nawet 2000 złotych.

siemens