Wrastający paznokieć – co to jest? Rozpoznanie i leczenie

Problemy dotyczące wrastających paznokci mogą dotknąć każdego z nas. Jak dokładnie dochodzi do wrastania paznokci? Jakie objawy powoduje taka dolegliwość? W jaki sposób się ją leczy?

Co to jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to stan, w którym krawędź paznokcia wrasta w skórę palca. Zwykle dotyka dużych palców u stóp i jest spowodowany różnymi czynnikami, w tym zbyt krótkim obcinaniem paznokci, noszeniem ciasnych butów lub dziedziczeniem zakrzywionego kształtu paznokcia. 

Wrastające paznokcie mogą powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk w dotkniętym obszarze, a w ciężkich przypadkach mogą prowadzić do infekcji.

Jakie są główne objawy wrastających paznokci?

Objawy wrastającego paznokcia obejmują:

  • Ból palca,
  • Zaczerwienienie i obrzęk skóry przy paznokciu,
  • Pojawienie się ropy,
  • Zwiększona wrażliwość skóry,
  • Trudności w noszeniu butów.

Gdy doszło do pojawienia się stanu takiego jak wrastający paznokieć, konieczne będzie skorzystanie z odpowiedniej pomocy podologa albo lekarza, chociaż w przypadku mniej nasilonych dolegliwości mogą wystarczyć metody domowe.

Jak leczyć wrastający paznokieć?

Leczenie wrastających paznokci różni się w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz stanu osoby chorej. Niektóre typowe opcje leczenia obejmują:

  • Moczenie stóp – moczenie chorej stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny. Może również zmiękczyć skórę i paznokieć.
  • Obcinanie paznokci – prawidłowe obcinanie paznokci i unikanie ich zbyt krótkiego obcinania oraz docinania po bokach może pomóc w zapobieganiu wrastania paznokcia w skórę.
  • Podnoszenie paznokcia – można użyć małego kawałka bawełny lub nici, aby podnieść krawędź paznokcia ze skóry. Może to pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny.
  • Zakładanie klamr na wrastający paznokieć – w tym przypadku konieczne będzie udanie się do podologa, na przykład w gabinecie bonadea-krakow.net.pl. Podolog może umieścić klamrę pod paznokciem, aby zapobiec jego wrastaniu w skórę.
  • Antybiotyki – w przypadku infekcji specjalista przepisać antybiotyki, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnej.
  • Usuwanie paznokci – w niektórych przypadkach lekarz może usunąć część paznokcia lub cały paznokieć, aby zapobiec ponownemu wrastaniu jego płytki w skórę. Taka procedura prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym.

Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez podologa dotyczącymi pielęgnacji stóp oraz utrzymywać stopy w czystości i suchości. 

Jeśli natomiast pojawia się bardzo silny ból, zaczerwienienie, gorączka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą one wskazywać na infekcję wymagającą leczenia za pomocą antybiotyków.

Do kogo udać się z wrastającym paznokciem?

Gdy pojawiają się objawy wskazujące na wrastanie paznokcia, warto na początku udać się do specjalisty takiego jak podolog. Nie jest on lekarzem, ale ma on dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie schorzeń stóp, w tym także paznokci. Może wykonać on wtedy różne zabiegi, na przykład założyć klamry.

Gdy natomiast pojawiają się poważniejsze objawy infekcyjne, warto udać się do lekarza, który będzie mógł w razie potrzeby przepisać receptę na antybiotyk i wykonać zabieg.

Jak zmniejszyć ryzyko wrastania paznokcia?

Zapobieganie wrastaniu paznokci u stóp wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Warto pamiętać o tym, aby:

  • Obcinać paznokcie na prosto,
  • Unikać nadmiernego przycinania paznokci,
  • Nosić wygodne buty, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca na palce. 

Gdy natomiast pojawiają się pierwsze objawy wrastania paznokci, w takim przypadku warto jak najszybciej skorzystać z metod, które zapobiegają dalszemu rozwijaniu się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

siemens