Wykorzystanie jodoformu w stomatologii

 

Jodoform to związek chemiczny, który powszechnie stosuje się w stomatologii. Wchodzi w skład past, które służą do wypełniania kanałów zębowych podczas leczenia endodontycznego. To środek, który oferuje każdy profesjonalny sklep stomatologiczny.

Działanie jodoformu

Jodoform jest znany w medycynie od końca XIX wieku. Ma działanie antybakteryjne i przeciwbólowe. Delikatnie znieczula kanał zębowy, dzięki czemu wtedy, gdy przestanie działać właściwe znieczulenie, pacjent nie odczuwa dotkliwego bólu. W czasie leczenia stomatolog dokładnie oczyszcza kanały zębowe, pasta zawierająca jodoform dodatkowo je zabezpiecza. Pasta jodoformowa osusza wysięk pojawiający się po otwarciu zęba i hamuje krwawienie.

Zastosowanie pasty z jodoformu

Pasta jodoformowa jest szeroko wykorzystywana w stomatologii. Służy nie tylko do wypełnienia kanałów po leczeniu endodontycznym. Poza tym używa się jej również przy dewitalizacji zębów. To metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zęba. Dzisiaj stosuje się ją głównie w przypadku zębów mlecznych. Kiedyś dewitalizacja, znana potocznie jako zatrucie zęba, poprzedzała każde leczenie kanałowe.

Jodoform jest również przydatny w czasie leczenia zgorzeli miazgi. To z kolei poważny problem stomatologiczny, który polega na tym, że miazga ulega rozkładowi gnilnemu. Pojawia się u pacjentów, którzy mają liczne nieleczone ubytki próchnicze. Stomatolodzy używają jej, by uśmierzyć ból pacjenta oraz zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii, które mogłyby spowodować zapalenie okostnej.

Ile wytrzyma ząb po leczeniu kanałowym?

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że zęby leczone kanałowo są słabsze i w konsekwencji w niedługim czasie i tak trzeba będzie je usunąć. Praktyka stomatologiczna pokazuje jednak, że wcale nie musi tak być. Jodoform używany do leczenia ma działanie długotrwałe i nie ma potrzeby ponownego otwierania zęba, jeśli leczenie endodontyczne przeprowadzane było zgodnie ze sztuką.

Obecnie stomatolodzy uznają, że ekstrakcja (usunięcie) zęba to ostateczność. Współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań, dzięki którym nie jest to konieczne. Wielu pacjentów, którzy dbają o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzają gabinet dentystyczny, do końca życia zachowuje własne zęby leczone kanałowo.

Jodoform (https://sklep.marrodent.pl/jodoform-30g-cerkamed.html) jest antyseptykiem, który wykorzystuje się również w chirurgii, dermatologii oraz ginekologii. Pomaga w leczeniu trudno gojących się ran, szczególnie w przypadku uszkodzeń tkanek odpornych na antybiotyki.

siemens