Klasyczna klamra, automat, półautomat – jaki pasek wybrać?

Choć wydaje się, że w temacie męskich pasków powiedziane zostało już wszystko, nadal wielu panów nie rozróżnia bazowego elementu dodatku tego typu. Chodzi oczywiście o klamrę, dzięki której pasek można w ogóle zapiąć. Zasadniczą rolą paska jest podtrzymywanie spodni na określonej wysokości i w miejscu, w którym te powinny się znajdować. Nie byłoby to jednak możliwe bez odpowiedniego zapięcia. Oczywiście pasek podkreśla styl danej osoby, dlatego klamra również powinna być do niego dostosowana. A w tym aspekcie istnieją, aż trzy podstawowe możliwości. Rozwiązaniem pierwszym jest klasyczna klamra, drugim automat, a trzecim półautomat. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z nich z osobna.

Skórzane paski męskie z automatyczną klamrą

Pasek do spodni ze skóry może być wyposażony w klamrę automatyczną. Co wyróżnia dodatek tego rodzaju? Przede wszystkim to, że na rynku wyróżnia się dwa rodzaje pasków wyposażonych w klamrę automatyczną. Są to paski na tak zwaną patkę oraz paski samozaciskowe. W pierwszym wydaniu głównym elementem jest ząbkowana struktura, którą wsuwa się w zapięcie, posiadające mały mechanizm blokujący. Drugie rozwiązanie bazuje na odgięciu oraz wsunięciu paska. Dalej klamra zaciska element,  by go unieruchomić.

pasek męski

Niezależnie od wyboru, obsługa jest bardzo łatwa i intuicyjna. Co jednak najważniejsze – precyzyjnie dopasowuje pasek do obwodu pasa. Co jeszcze wyróżnia dodatki z automatyczną klamrą? Żadne z nich nie posiadają dziurek, co dla niektórych mężczyzn stanowią główną ich zaletę. Poza tym, paski tego rodzaju wykonane ze skóry naturalnej wyróżniają się naprawdę  dobrą jakością, co sprawia, że stają się odporne na zarysowania i uszkodzenia. Kolejną zaletę stanowi fakt, że taki pasek można łatwo skrócić i dostosować do swoich potrzeb. 

skórzany pasek męski

Paski z automatyczną klamrą, to najczęstszy wybór wśród mężczyzn lubujących się w nowoczesnych rozwiązaniach. Świetnie pasują do jeansów, a nawet materiałowych spodni.Pasek do spodni z klamrą klasyczną

pasek z klamrą

Tradycyjna klamra jest chyba najpopularniejsza. Pasek w nią wyposażony posiada dziurki, co pozwala na jego regulację. Dodatek wsuwa się w klamrę, a następnie za pomocą specjalnego mechanizmu zapina przy odpowiadającej nam długości. Z pewnością modele tego rodzaju są ulubionymi wśród panów kochających klasyczne rozwiązania i ponadczasowy, elegancki styl. 

elegancki pasek

Tego typu pasek najczęściej dobiera się, jako pasek męski do garnituru. Takowy nosili już nasi dziadkowie. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by tradycyjną klamrę wybierać także w przypadku spodni na co dzień. Tu wiele zależy po prostu od gustu właściciela, a przede wszystkim jego podejścia do mody. Jeśli drogie mu są tradycyjne rozwiązania i minimalistyczny styl, klasyczna klamra zawsze będzie dobrym wyborem.

Paski męskie skórzane wyposażone w półautomat

elegancki pasek męski

Ostatnie rozwiązanie, czyli półautomat, to niejako alternatywa dla obu powyższych rozwiązań. Pasek wyposażony jest w dziurki, jednak zapina się go za pomocą klamry, która przypomina tą w pasku automatycznym. Zasłania więc część dodatku i zazwyczaj wykonana jest ze stali szlachetnej.

Ostatnia propozycja zdaje się więc być idealną opcją dla niezdecydowanych, a także tych, którzy chcą cieszyć się nowocześniejszymi rozwiązaniami, przy jednoczesnym stosowaniu tych tradycyjnych.

Sposób zapięcia paska, a materiał jego wykonania

pasek do spodni

Sposób zapięcia paska z pewnością ogromny wpływ ma na materiał jego wykonania. Zazwyczaj paski wyposażone w klasyczne klamry wykonuje się z naturalnych skór. Te z klamrami automatycznymi i półautomaty częściej są materiałowe albo parciane. Nie zmienia to jednak faktu, że wielbiciele skórzanych dodatków, znaleźć mogą ciekawe modele także wśród męskiej galanterii.

Istotną przewagę skórzanych pasków stanowi ich trwałość. Takie elementy garderoby służą mężczyznom zaskakująco długo. Inwestycja w skórzane, dobre jakościowo dodatki, to inwestycja na całe lata!

Artykuł powstał we współpracy z marką Paolo Peruzzi

siemens