Jak dobrać kosmetyki do swojego typu skóry i jakie błędy należy unikać?

O swoją skórę warto jak najlepiej dbać. Szczególnie poprzez korzystanie z odpowiednich kosmetyków, które są przeznaczone do danego typu cery. Obecnie wyróżnia się cztery typy: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Jak zatem dbać o każdy z tych rodzajów? I jakich błędów unikać?

Jak określić typ swojej skóry?

Żeby określić typ swojej skóry, najlepiej uważnie obserwować jej zachowanie w różnych warunkach, np. podczas chłodu, wilgoci czy wiatru. A także po umyciu wodą czy użyciu mydła. W razie problemów zawsze można skontaktować się z kosmetyczką.

Rodzaje cery

Zależnie od typu cery przydadzą się zupełnie inne kosmetyki do pielęgnacji ciała, które pozwolą bardziej zadbać o kondycję skóry w każdym czasie.

Cera normalna

Rzadko występuje w przypadku dorosłych. Przeważnie posiadają ją dzieci. Jest to dobrze nawilżona skóra, matowa, gładka, a przy tym optymalnie napięta. Warto ją chronić przed działaniem promieniowania UV i stosować kremy chroniące przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym ważna jest odpowiednia dieta.

Cera sucha

Przeważnie jest matowa i dosyć szorstka w dotyku. Ma tendencje do zmarszczek, jest bardziej podatna na urazy i podrażnienia. A do tego o wiele szybciej się starzeje. W jej przypadku warto stosować łagodne środki myjące, które nie zawierają SLS i SLES. Po każdym myciu powinno się nawilżać skórę, a na co dzień korzystać z tłustych kremów.

Cera tłusta

Bardziej błyszczy, ma rozszerzone pory, przez co jest bardziej podatne na zaskórniki i krostki ropne. Często też może dochodzić do stanów zapalnych. Jednocześnie o wiele później dochodzi do pojawianie się zmarszczek. Warto w tym przypadku stawiać na kremy nawilżające i niekomedogenne, a także kosmetyki o niskiej zawartości tłuszczu.

Cera mieszana

Przeważnie jest tak, że skóra jest częściowo sucha, a częściowo tłusta. W przypadku twarzy środek jest zwykle tłusty, a boki suche. W przypadku skóry mieszanej warto decydować się na kosmetyki specjalnie do niej przeznaczone. Na noc przydają się kremy odżywczo-normalizujące.

Jakich błędów unikać podczas pielęgnacji skóry?

Wśród najczęstszych błędów wymienia się przeważnie:

  • Używanie zwykłego mydła – prowadzi do zbytniego przesuszenia skóry

  • Mycie ciepła wodą skóry suchej – podrażnia i dodatkowo niszczy barierę ochronną

  • Niekorzystanie z kosmetyków z filtrem – szczególnie latem

  • Korzystanie z sauny często i długo

  • Narażanie się na chłód, stres lub alkohol

  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do rodzaju skóry

  • Stosowanie nieodpowiedniej diety

Unikanie tych błędów może znacznie poprawić stan skóry.

siemens